Sofas
-
WillowBend PC2770538 Sofa
(Sofas - Stationary)Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion jumbo stitching, this stunning sofa is the ultimate choice in comfortably cool, contemporary style. Its umber-hued faux leather indulges with an upscale feel and wows like the real thing.
$549.95
$949.95
Save $400.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | WillowBend |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Umber |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 98% polyester and 2% polyurethane |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 117.99 lb(s) / 53.52 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 98 inch(es) / 248.92 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 123 lb(s) / 55.79 kg |
| Volume | 60 cu. ft. / 1.70 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052933031 |
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this full sofa sleeper invites you to say + More
-
$4,309.95
Save $1,800.00
$2,509.95
Magic Man PCU10700S3 2 pc Power Reclining Sectional Loveseat with Console
(Sectionals - Power Recline)Sleek and streamlined, this contemporary power reclining sectional loveseat with console is ready to sweep + More
-
$2,689.95
Save $1,120.00
$1,569.95
DeepWakes PCU6260718 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Live and lounge luxuriously. This power reclining loveseat brings an ultra-stylish flair to your home’s + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
When it comes to the exquisite, decadent styling of this rocker recliner, sitting is believing. Its generous + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this oversized accent ottoman takes cozy and inviting to a higher + More
-
Indulge in this captivating accent chair. The caramel-colored faux leather offers a smooth and inviting feel, + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
